Przejdź do zawartości

Irving Greenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Irivng Greenberg
Yitz Greenberg
Ilustracja
Irving Greenberg
Data i miejsce urodzenia

16 maja 1933
Nowy Jork

Szef Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Okres sprawowania

2000–2002

Wyznanie

judaizm

Irving Greenberg, znany także jako Yitz Greenberg (ur. 16 maja 1933 w Nowym Jorku[1][2]) – amerykański rabin neoortodoksyjny i uczony, orędownik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku[3], w rodzinie żydowskich imigrantów pochodzących z Łomży. Doktoryzował się na Uniwersytecie Harvarda. W tym czasie służył jako rabin w Riverdale Jewish Center. Następnie nauczał historii w Yeshiva University oraz utworzył Wydział Studiów Żydowskich w City College w City University of New York. Założyciel CLAL – Ogólnoamerykańskiego Centrum Edukacji Żydowskiej; przez wiele lat był przewodniczącym Jewish Life Network. W latach 2000–2002 przewodniczył Radzie United States Holocaust Memorial Museum, był wówczas członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, której ponownie został członkiem w roku 2012. Znany jest jako autor refleksji o roli Holocaustu, teolog chrześcijaństwa i relacji żydowsko-chrześcijańskich oraz teoretyk pluralizmu religijnego. Był jednym z sygnatariuszy deklaracji Dabru Emet[4]. W 2007 roku Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała mu tytuł „Człowieka Pojednania”.

Jest autorem wielu książek teologicznych i filozoficznych, m.in.:

  • The Jewish Way: Living the Holidays,
  • Living in the Image of God: Jewish Teachings to Perfect the World (wraz z Shalomem Freedmanem),
  • For the Sake of Heaven and Earth: The New Encounter Between Judaism and Christianity

Jego żoną jest działaczka feministyczna, Blu Greenberg. Oboje mieszkają w Nowym Jorku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Aryeh Rubin, In praise – Rabbi Irving Greenberg [online], targumshlishi.org, 23 sierpnia 2013 [dostęp 2024-05-15] (ang.).
  2. New England Blogger, Theology of Irving Yitzchak Greenberg [online], Merrimack Valley Havurah, 10 marca 2022 [dostęp 2024-05-15] (ang.).
  3. Irving Greenberg [online], www.jewishvirtuallibrary.org [dostęp 2024-05-15].
  4. Rabin Irvin Greenberg. [dostęp 2009-01-18]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]